logo

Milli Teknoloji Zirvesi Samsun’da Başladı

Samsun Üniversitesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Üniversiteli Akil Gençlik Topluluğu (Uniak) işbirliğinde Milli Teknoloji Zirvesi başladı.

Samsun 19 Mayıs Gençlik Kampı Konferans Salonu’nda gerçekleşen zirveye; Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Zirvenin açılış konuşmasında Ak Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gökdemir, Ak Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Cem Emre Çakan ve Uniak Topluluğu Başkanı Resul Kazanbaş, zirvenin oluşumu ve amacı hakkında kısaca bilgi verdiler.

“MİLLİ TEKNOLOJİ ALANINDA SON DÖNEMDE CİDDİ YOLLAR AŞILDI”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ise yaptığı konuşmada ülkelerin gelişmesinde en önemli unsurun yerli üretimin hayata geçirilmesi olduğunu ifade etti. Türkiye’nin her alanda gelişmekte olduğunu fakat milli teknoloji alanında son dönemde ciddi yollar kat ettiğini dile getiren Şahin “Birlik ve beraberlik halinde her türlü yıkıcı terör unsurlarının da üstesinden gelerek ülkemizin bağımsızlığını devam ettireceğiz’’ dedi.

“ARTIK DÜNYA, YENİ BİR SANAYİ VE TEKNOLOJİ ANLAYIŞINA DOĞRU İLERLİYOR”

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın üniversiteleri kuruluş amaçları doğrultusunda tanımlayarak “Üniversiteler yeni bilgilerin üretildiği, yeni bakış açılarının filizlendiği, yeni projelerin geliştirildiği yerlerdir. Bu nedenle üniversiteler bilimle hayatı, teknolojiyi ve sanayiyi buluşturan yerler olmalıdır. Samsun Üniversitesi, toplumun ihtiyaçlarını önde tutarak, öncelikle şehrine, bölgesine ve ülkesine, daha sonra bilim dünyasına faydalı bireyler yetiştirmeyi, projeler üreterek milletimizle beraber olmayı amaçlamaktadır. Çünkü artık dünya, yeni bir sanayi ve teknoloji anlayışına doğru ilerliyor. Endüstri 4.0, yapay zeka, bulut bilişim, sanallaştırma, akıllı makineler, akıllı şehirler, akıllı ulaşım gibi yüksek teknolojili gelişmeler günümüz dünyasını şekillendirmektedir. Bu anlayışın pekiştirdiği insan kaynağı modelini, Türkiye’nin hizmetine sunmamız şarttır” dedi.

“AKILLI SİSTEMLER VE YÜKSEK TEKNOLOJİDE GENÇLER ÇOK DAHA İLERİ SEVİYEDE BAŞARILARA İMZA ATMALIDIR”

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın’ın peşinden kısa bir konuş yapan Vali Osman Kaymak ise” Bugün burada ileri teknolojinin ülkemizde geliştirilmesine yönelik çalışmalara ve bu yönde özellikle gençlerin teşvik edilmesine odaklanan “milli teknoloji hamlesi” vesilesiyle bir araya geldik. Geleceğin katma değerli ürünlerinin ülkemize kazandırılmasının, milletimize katkılarının bilimsel olarak ortaya konulmasını hedefleyen bu zirve ile milli ve özgün kavramlarla bu alandaki dönüşüme yönelik fikir ve önerilerin önünü açacağız. Milli Teknoloji Hamlesi Türkiye’nin bu tür girişimlerini artırarak, teknoloji üretip, tasarlayan bir ülke haline gelebilmesi yönünde hedefleri ortaya koymaktadır. Akıllı sistemler ve yüksek teknolojide gençlerin çok daha ileri seviyede başarılara imza atmalarını desteklemektedir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Mısırlıoğlu, Samsun Üniversitesi Ballıca Havacılık Kampüsündeki faaliyetleri anlatarak açılış konferansını gerçekleştirdi. Ardından oturumlara geçildi. Zirvenin ilk günü 2 oturum gerçekleştirilirken yarın sona erecek zirvede iki oturum daha gerçekleştirilecek.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?