logo

İyi ki Bugün 24 Kasım 2017!


Abdullah Cemil Keleş
abdullahcemilkeles@hotmail.com

Yine her 24 Kasım sabahı olduğu gibi ilk işim panomda yazan sözü okumak oldu. Yine bu sözü okuduğumda yüreğimde her zaman esen o ılık rüzgarı hissettim. Bu rüzgar yüreğimi yine öylesine okşadı ki izahı yok. O an aynaya dönüp kendime baktım ve yine iyi ki dedim.

İçerisinde onca şeyi barındıran koskocaman bir iyi ki. Bazı şeylere başlarken vira bismillah demek esastır. Ben bugün yani 24 Kasım 2017 sabahında dördüncü kez öğretmen olmaya yeniden niyet ettim. Evet bugün 24 Kasım 2017! Bir duamın bitişine ve diğer duamın başlangıcına vesile olan o anlamlı gün! Bence bugün sadece tüm öğretmenlerin günü kutlu olsun diyerek geçiştirilerek bir gün değil. Gelecek için durup bir düşünmemiz gereken en önemli günlerden birisi. Bazı şeyleri söylememek, susmak veya görmezden gelmek üzülerek söylemeliyim ki onların var olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bunları söylerken veya şuan yazarken boğazım düğümleniyor, kalem oynatamadığım anlar oluyor. Görmemiş, duymamış olsaydım diyorum bazen.

Keşke birileri bana bunları anlatmış olsaydı o zaman inanmazdım belki.Yaşım 21 sen ne gördün, duydun ki dediğinizi hissediyorum.Bu söylemlerinizi hoş karşılarım.Fakat az da olsa öz bir şekilde gördüm diye kendimce bu soruya yanıt vereyim.Sözlerimi haddimi aşmadan veya asla küstahlık etmeden tamamlamak isterim.İzah etmeye çalışacağım şeyler benden yaşça büyük olanları ilgilendiriyor o yüzden bu hususu dikkate alarak düşüncelerimi ifade etmeye çalışacağım.Ne olursa olsun her şey geleceğimiz ve ülkemiz için.Ortak ve en önemli paydamız da bu.Olumsuz durumların üstünü sürekli kapatarak bunları olumlu hâle dönüştüremeyiz.Yara tedavi edilmezse kangren olur.

Gelin bu yaraları hep birlikte saralım.Birbirimizin eksiklerini görerek, tamamlayarak ve en önemlisi birbirimizi yetiştirerek bunu yapalım.Ne olursa olsun sıkıntıları çözmek durumundayız.Çünkü bizler öğretmeniz! Bu çocuklarda, bu sistemde, bu ülkede bizim.Çocuklarımız bizim geleceğimiz, en büyük servetimiz.Ben tek başıma mı değiştireceğim bazı şeyleri demeden bir kişiyle nelerin değişebileceğini artık anlayalım, harekete geçelim.Mutlak suretle bütün suç tamimiyle öğretmenlerindir diyemem.Fakat sayı her ne kadar az da olsa belirli bir kesimin suçu olduğu aşikâr.Elbet de işin içinde başka faktörler de var.Biz bize ait olan taraftan sorumluyuz.Şundan eminim ki eğitim adına en güçlü taraf da biziz.Biz iyi olduğumuz takdirde çoğu şeyin iyi olacağını unutmayalım.Ben bugün üzülerek şunu söyleyebilirim ki hiçbir şey olmazsam öğretmen olurum deyip olanların ve hayatı boyunca kendisine öğretmenliği yakıştıramayanların, bankamatik memurlarının, bu paraya bu iş yapılmaz deyip hâlâ yapmaya devam edenlerin, her geçen gün toplum nezdinde öğretmenliği itibarsızlaştıranların hariç geriye kalan bütün öğretmenlerimin küçük büyük demeden ellerinden öper öğretmenler gününü canı gönülden kutlarım.

Onların bana öğretecekleri bir harf için ömür boyu kölesi olurum.İşte benim panomda asılı olan söz de Hz.Ali’nin bu değerli sözü: “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” Her 24 Kasım sabahı iyi kilerimi oluşturan o kıymetli söz…Yukarıda saydığım kategorilerden birine girmemek için öğretmenlik hayatım boyunca var gücümle çalışacağım.Bilginin kölesi olmaya hayatım boyunca devam edeceğim.Öğretmenliği böyle düşünenler için de yazımın sonunda naçizane bir fikir önereceğim.Lütfen dikkate alalım.Nasip olursa bu sene mezun olacağım.Fakat ben her 24 Kasım günü aynı şeyleri yapmaya ve yine kendi aynamın karşısına geçmeye devam edeceğim.En iyi yargıç insanın vicdanıdır bunu hepimiz iyi biliyoruz.Yanlışlarını, hatalarını en iyi insanın kendisi görür, anlar lakin çözmek için çabalamaz.

İşte mühim olan çözmeye niyet etmektir.Benim bir duam bugünle birlikte tamamlandı yeni bir duaya başlıyorum.Bir duam tamamlandı diyorum çünkü ben elimden geldiğince üniversite hayatını yani adaylık sürecimi dolu dolu geçirmeye çalıştım.Bazen gücüm yetti bazen yetmedi ama elimden ne geliyorsa fazlasını yaptım ve yapmaya devam ediyorum.Şimdi gelecek 24 Kasım’da yeni duamın ilk sayfasında aynamın karşısında olacağım.Belki mesleğimi icra ederken veyahut etmezken.Ha bugün ha yarın günün birinde mutlaka öğrencilerimle birlikte olacağım bundan eminim ama bildiğim tek bir şey var ki ben hep aynamın karşısında olmaya devam edeceğim.Yazımın başında demiştim ya bir fikrim var diye işte bu noktada sizlere onu söylemek istiyorum: “Deneyimlisiyle, yeni başlayanıyla veya öğretmenliği yapmasa bile kendi aynasının karşısında olanlarla gelin bir olalım, birlikte olalım ve gelecek için hep birlikte çalışalım.

Önce vicdan aynamızda bazı şeylerle yüzleşelim sonra gerçek manada aynanın karşısına geçelim.İşte şuan bir şeyleri değiştirme zamanı! Haydi buna hazırım diye haykır ve harekete geç! Çünkü bütün sıkıntılar bütün karanlıklar ancak böyle aydınlığa kavuşabilir.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gezer Bir Derviş: İsmail Siracüddin Şirvani

  04 Nisan 2019 Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Amasya, bir çok tarikata ve veli şaire yoldaşlık etmiş bir şehirdir. Doksan dokuz evliyası olduğu rivayet edilen ama, yüze tamamlansaydı 'peygamber' gelirdi söylencesi olan bir yerdir! Bu kadar eski ve köklü bir İslam geleneği olan şehrin; meşhur meşayih ve meşahirlerini konuşmakta yarar vardır. Kültür kotları eski olan yerlerin, teşhir unsurları da fazla olur. Şehirlere anlam katan insan ve mekan unsurlarını konuşmak ve yazmak da bizim görevimizdir. Fırsat oldukça ve şehri gezdikçe, bunları yazmaya ve hasbihal etmeye devam edeceğiz. Ü...
 • Öğretmenimin Katili Sistemdir!

  02 Nisan 2019 Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Öğrenciyi kutsayan Öğretmeni aşağılayan Hangi çağda yaşıyoruz temelli ilim ve irfan düşmanı zihniyet egemen olduğu müddetçe daha çok öğretmen meslektaşım bu saldırılara ve itibar suikastlara uğramaya devam edecektir. Öğrencisi tarafindan katledilen öğretmen kardeşime Allah'tan rahmet diliyorum. Umarım henüz icraatini göremediğimiz ama sözleri ve diksiyonuyla bizleri büyüleyen Bakanımız bu saldırı ve itibar suikastlerine karşı bir çare olur...
 • Bu Ne Korku ?

  27 Mart 2019 Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Bu ne yahu! Bu ne korku! Hem Allah'a inanacaksınız. Hem de o gelirse şu olur, bu gelirse şöyle yaparlar diye korkacak, korkutacaksınız. Bu büyük milletin sahibi Allah'tır. Başımıza bir şey gelirse de onun sebebi de Allah'tan uzaklaşmamızdandır. Allah'a güvenmeden kuldan bir şey beklemek ve ümitsizlik küfürdür. Mehmet Akif Ersoy üstadımız ne diyor: Allah’a güven, sa'ye sarıl, hikmete râm ol Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol Ve unutulmasın ki bugün bizi HDP üzerinden motive etmek isteyenlerin arkasında ...
 • Konformist Gençlik

  14 Mart 2019 Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Gençlik, insan ömrünün en hızlı ve savurgan geçen dönemidir. Sürekli gençlerle içiçe olan birisi olarak, onların tahlilini de iyi yapabilirim diye düşünüyorum. Gençleri anlamadıktan sonra, toplumu anlasak ne yazar! Çünkü toplumun bel kemiği, geleceğimizin teminatı gençlerimizdir. Gençlerimize kızsam da, onları anlamaya ve dinlemeye çaba sarf ediyorum. Onları anlamak için de, önce onların meselelerini ve yaşadıklarını tanımak da fayda var. Gençlerin bazı hususiyetlerini tespit etmekte ve sorunlarını yorumlamakta fayda var. Gençlik üzerine...