logo

Geleceği Sorgulayan Girişimciler Samsun’da

4004 – Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları (2018) kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenen Geleceği Sorgulayan Girişimciler isimli projenin açılışı Konaks Otel’de yapıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Yaman tarafından yürütülen projeye; Samsun ilinin Asarcık, Bafra, Çarşamba ve Terme ilçelerindeki okullarda öğrenim gören fen bilimleri dersi öğretmeni olarak görev yapan Zübeyde Atlı (Asarcık-Acısı Şehit Muharrem Konu Ortaokulu), Kübra Altun (Terme-İ.T.O. Şehit Kibar Korhan Koç Ortaokulu), Zehra Doğan (Bafra-Sürmeli Ortaokulu) ve Filiz Kasım (Çarşamba-Ali Fuat Başgil İmam Hatip Ortaokulu) ve 6 ve 7. sınıfta öğrenim gören 24 öğrenci katıldı.

ÖĞRENCİLER YENİ FİKİRLER GELİŞTİREREK UYGULAMA FIRSATI BULACAK

Projenin amacı hakkında bilgilendirmelerde bulunan Doç. Dr. Süleyman Yaman “Bu projenin temel amacı; ortaokul öğrencilerine Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) temelli eğitimlerle girişimcilik, sorgulama, yeni fikirler geliştirmek ve bunları uygulama becerileri kazandırmak ve bu becerilerini kullanabilecekleri fırsatlar sağlamaktır. Bu projeye katılan öğrencilerin 21. yüzyılın gerektirdiği becerileri kazanmaları ve bu eğitime katıldıktan sonra yaşadıkları yerlerde bir farkındalık oluşturarak girişimcilik, sorgulama ve inovasyon becerilerini geliştirecek faaliyetleri devam ettirmeleri beklenmektedir. Öğrencilerin kendi akranlarıyla beraber geliştirecekleri bu becerileri, ekonomik katma değeri olan ürünlere dönüştürmeleri ise projenin nihai amacını oluşturmaktadır.” dedi.

21-28 Ocak 2019 tarihleri arasında 8 gün sürecek projede 9 farklı üniversiteden toplam 17 öğretim üyesi tarafından eğitim verilecek.

PROJEDE EĞİTİM VERECEK AKADEMİSYENLER;

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yavuz BAYRAM, Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Prof.Dr.Kürşat Demiryürek, Dr. Öğr. Üyesi Şener Şentürk, Arş. Gör. Aslı Sarışan Tungaç,   Arş. Gör. Belgin Bal İncebacak, Dr. Selime Canan, Öğr. Gör. Hiroko Kawamorıta

Amasya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Orhan Karamustafaoğlu

Bilgi Üniversitesinden Dr. Burcu Güngör

Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Yüksel Dede, Doç. Dr. Osman Çimen

Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aykut Emre Bozdağan

Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Gültekin Çakmakçı, Doç. Dr. Mustafa Serdar Köksal

Kırıkkale Üniversitesi’nden Doç. Dr. Oktay Akbaş

Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Tekbıyık

Sinop Üniversitesi’nden Arş. Gör. Gürol Yokuş

Samsun MEB’den Erdal İncebacak.

Ayrıca eğitmenlere yardımcı olmaları için OMÜ Fen Bilgisi Öğretmenliği anabilim dalında öğrenim gören 7 lisans öğrencisi projede görev almıştır.

Proje ile ilgili bağlantılar

web sayfası (http://gelecegisorgulayangirisimciler.weebly.com),

facebook (http://facebook.com/suleyman.yaman.50702769),

Twitter (http://twitter.com/gelecegisorgul1) ve

Instagram (http://instagram.com/gelecegisorgulayangirisimciler),

youtube (http://youtube.com/channel/UCv7-0Ndzs-0kvZcE7pN2C3w)

 

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?